Internetowe banki zdjęć takie jak Istockphoto czy Photolibary umożliwiają fotografom sprzedaż zdjęcia na określonych warunkach ale nie można zapomnieć, że jest to źródło bardzo tanich fotografii za , które agencjom fotograficznym zapłacili byśmy pewnie krocie tej sumy. Po zakupie, zdjęcia możemy wykorzystać w dowolny sposób(oczywiście przestrzegając licenji). W tym wpisie przedstawię pięć najbardziej znanych banków z fotografiami: istockphoto.com, alamy.com, robertharding.com, photolibrary.com, gettyimages.com.
Fotograf po uzgodnieniu warunków kontraktu z tym bankiem musi wysyłać od 20 do150 zdjęć dziennie, wydaje się dużo ale jeśli ktoś ma duży zbiór zdjęć nie powinien mieć z tym problemów. Tym bardziej, że Istockphoto nie stawia wygórowanych wymagań co do zdjęcia, wymiary minimalne to 1600×1200px w formacie JPG. Na konto fotografa wpływa od 20 do 50% opłaty licencyjnej. Wielkim plusem tego banku są bardzo małe wymagania, które może spełnić nawet dobrej klasy aparat kompaktowy niestety z początku wynagrodzenie 20% raczej nie będzie zadawalało. Wynagrodzenie wypłacane jest wyłącznie w dolarach.
Alamy w przeciwieństwie do Istockphoto stawia bardzo wygórowane wymagania. Z początku fotograf wysyła tylko 4 zdjęcia wysokiej rozdzielczości, które są bardzo dokładnie sprawdzane. Jeśli zdjęcia przejdą test pozytywnie współpracujący fotograf może przesyłać dowolną liczbę zdjęć. Przesyłane zdjęcia muszą mieć 5000px długości i być zapisane w formacie JPEG.
Zdjęcia sprzedajemy bez wyłączności, zróżnicowane stawki licencyjne. Więcej na alamy.com/terms.
Po uzgodnieniu warunków kontraktu fotograf musi wysyłać od 150 do 300 zdjęć w formacie TIFF, 8-bit, a akceptowana waga zdjęcia to 48-52MB. Zdjęcia tylko na wyłączność a zarobki to 40% opłaty licencyjnej (max. 50%). Choć Robert Harding jest małą agencja to oferuje dość duże wynagrodzenie a dla kupujących bardzo dobrą jakość zdjęć.
photolibrary.com
Fotograf musi wysyłać minimum 50 zdjęć pod ustaleniu warunków kontraktu, rozmiar plików to minimum 50MB w formacie TIFF, 8-bit. Photolibrary ma nawet listę akceptowanych aparatów a są nimi Canony: EOS 5D, 1Ds MkII, MkIII; Nikony: D2x, D3, D300; większość przystawek średnioformatowych. Zdjęcia sprzedajemy tylko an wyłączność, zarobki wynoszą 50% opłaty licencyjnej. Photolibrary stawia przede wszystkim na jakość, akceptuje aparaty z matrycą powyżej 12 MP. Nie akceptuje zdjęć o sztucznie podwyższanej rozdzielczości oraz widocznej obróbki komputerowej.
gettyimages.com
Początkowa ilość zdjęć to minimum 50. Rozmiar plików to min. 50 MB w formacie TIFF, 8-bit. Akceptowane aparaty to Canony: EOS 1D(Mkl, II, IIn i III), 1DS, 5D, 30D, 40D; Nikony: D2X, D3, D300, D200, D2Xs; Leica: M8; Olympusy: E3; wszystkie średnio formatowe przystawki. Bardzo trudno nawiązać współpracę z tą agencją na dłużej, GettyImages nie tylko stawia na jakość zdjęć ale i na kreatywność fotografa. Dostarczając dobre zdjęcia możemy sporo zarobić gdyż GettyImages swoje zdjęcia sprzedaje najdrożej z pośród pięciu wymienionych agencji.
21 grudnia 2009 o 15:44
komentarz